Uveliko je dokazano u svetu da se umna inteligencija bolje razvija kod dece koja igraju šah nego kod dece koja se ne bave tim originalnim i sve popularnijim sportom.
- Ako želite da vaše dete ima bolje rezultate u školi i uopšte da mu akademska karijera ne predstavlja teškoće, preporuka je da se bavi šahom: istovremeno će razvijati matematičku, prostornu, interpersonalnu, intrapersonalnu i lingvističku inteligenciju. Mi u sklopu Royal Chess Coaching akademije nastojimo i da sinhrono uz podizanje IQ (mentalne inteligencije) razvijamo emocionalnu inteligenciju (EQ) podstićući kreativnost i verbalnu reaktivnost na treninzima, a često uključujemo i engleske izraze i rečenice čime još više doprinosimo vežbanje obe strana mozga kroz lingvističku komponentu.
- Kroz igru dete uči kako treba da se ponaša, da uspostavlja pravilne društvene odnose, da razvija maštu i kreativnost, te kako da prihvati poraz.
- Zahtev za strateško i kritičko razmišljanje pri igranju šaha, pomaže razvoju prefrontalnog korteksa i pogotovo pomaže tinejdžerima da donose bolje odluke te da spreče neodgovorne izbore.
Ne zaboravimo i na odlične efekte kod odraslih osoba koje se bave šahom: u prvom redu šah pomaže u sprečavanju Alchajmerove bolesti i moždanih udara što su dokazale i brojne medicinske studije. Naime šah poboljšava pamćenje, sposobnost rešavanja problema, koncentraciju i kreativnost.
Ukratko …
ŠAH je najbolja pilula za mentalno zdravlje!